kyra has logged 186 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
20
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wall

The Wall

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Taare Zameen Par

Taare Zameen Par

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
G.I. Jane

G.I. Jane

1997
×
★★★
Edit this entry  
02
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
01
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
War Machine

War Machine

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★
Edit this entry  
29
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★
Edit this entry  
29
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
Edit this entry  
16
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
Edit this entry