Sort by

Elijah has logged 344 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Thirst

Thirst

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Babylon

Babylon

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hellaware

Hellaware

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bāhubali: The Beginning

Bāhubali: The Beginning

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Under Siege

Under Siege

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Belly

Belly

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Bullet in the Head

Bullet in the Head

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Babel

Babel

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Take Out

Take Out

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Better Tomorrow II

A Better Tomorrow II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Schizopolis

Schizopolis

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kantara

Kantara

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Turkish Delight

Turkish Delight

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kes

Kes

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Manta Ray

Manta Ray

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry