Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Archiving Time

Archiving Time

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Company of Strangers

The Company of Strangers

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lanyu — Three Stories

Lanyu — Three Stories

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Hail Driver!

Hail Driver!

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Love Unto Wastes

Love Unto Wastes

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Seance of the Past

Seance of the Past

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mat Magic

Mat Magic

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mat ¾ (Mat Tiga Suku)

Mat ¾ (Mat Tiga Suku)

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Goddess

The Goddess

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dust of Angels

Dust of Angels

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cinema Hong Kong: The Beauties of the Shaw Studio

Cinema Hong Kong: The Beauties of the Shaw Studio

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Memoria

Memoria

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Joy of Spring

The Joy of Spring

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Master of the Flying Guillotine

Master of the Flying Guillotine

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Platform

Platform

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Vengeance!

Vengeance!

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Execution in Autumn

Execution in Autumn

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Karpov Kasparov - Two Kings for a Crown

Karpov Kasparov - Two Kings for a Crown

2014
×
★★½
Edit this entry  
08
One-Armed Boxer

One-Armed Boxer

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Green Snake

Green Snake

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Four Moods

Four Moods

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
All the King's Men

All the King's Men

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tiger on the Beat

Tiger on the Beat

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kids Return

Kids Return

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Great Earthquake

The Great Earthquake

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dislocation

Dislocation

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jagat

Jagat

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
On the Run

On the Run

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dawson City: Frozen Time

Dawson City: Frozen Time

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Nuns of Minqiong

The Nuns of Minqiong

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lost Kubrick: The Unfinished Films of Stanley Kubrick

Lost Kubrick: The Unfinished Films of Stanley Kubrick

2007
×
★★½
Edit this entry  
06
Fat Choi Spirit

Fat Choi Spirit

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Singapore Cinema: Between Takes

Singapore Cinema: Between Takes

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Boy Band Con: The Lou Pearlman Story

The Boy Band Con: The Lou Pearlman Story

2019
×
★★★½
Edit this entry