• Big Trouble in Little China

    Big Trouble in Little China

    ★★★

    Crazy how a movie that is so "my shit" on paper can come off as so nonchalantly passable. I love John Carpenter. I love Kurt Russell. I love the combination of Hong Kong action films and Howard Hawks comedies. But, for some reason, it didn't click. I thought the action was overly comedic and had no sense of physical impact. The humor itself works but the non-strictly comedic stuff in the story rolled off my shoulders.

    I think this is…

  • Carlito's Way

    Carlito's Way

    ★★★★½

    Always saved this one as it sounded like a film that was made for me and that I was destined to love and cherish forever. Can't say I was very far off. Probably played well enough in 93, but in this post-Sopranos and Irishman world, the images of the mafia coming to an end hit harder. These days, there's nothing more deeply upsetting and existentially terrifying than films about wasted life.

  • Scream

    Scream

    ★★

    I have finally lived to see Last Jedi-influenced mainstream blockbusters. Two in the span of one month, in fact.

    What makes TLJ and Matrix Resurrections (the superior of these clones) work so well as reboots/meta critiques isn’t just the pointed wit of its writing or satirical observations about our modern Hellscape movie industry. It was the tacit acknowledgement that, while it could provide unique pleasures, nostalgia was a one way road to sadness and disappointment. It is SAD to watch…

  • Speed Racer

    Speed Racer

    ★★★★★

    I think it’s very cute that Speed’s girlfriend is like a part of the family. She just pulls up whenever and just hangs out. Her and the mechanic guy and the chimp create this very inclusive chill vibe.

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★★

    I have a problem.

  • The Master

    The Master

    ★★★★★

    My girlfriend hated it :)

  • The Devil Wears Prada

    The Devil Wears Prada

    ★★★½

    They made Uncut Gems for the ladies

  • Crimes and Misdemeanors

    Crimes and Misdemeanors

    ★★★★½

    The part where Woody and Mia are eating Indian food and watching Singin' In The Rain is one of the most unexpectedly beautiful and romantic images I've seen in recent memory. Almost brought a tear to my eye.

    Shame about the other thing.

  • A Star Is Born

    A Star Is Born

    ★★★★½

    Lots of respect for the Cooper version but this one ultimately remains on top with its grimy yet gloriously photographed depiction of the studio system. Love Cooper in that role but it's a role that loses its power when portrayed by a currently popular figure. No disrespect to James Mason, but he manages the balance of pathetic aging studio figure with handsome and dignified Old Hollywood charisma.

  • Alphaville

    Alphaville

    ★★★

    Cahiers shouldn't review Godard. That shouldn't be allowed.

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★

    Timothee is the only cast member who has actually seen Step Brothers.

  • Band of Outsiders

    Band of Outsiders

    ★★★★

    Godard influenced Tarantino in that it made him realize the sexiest movies ever made could be shot by shut-in cinephiles with no swag.