Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
White Hunter, Black Heart

White Hunter, Black Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Bananas

Bananas

1971
×
★★★
Edit this entry  
09
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★½
Edit this entry  
02
Deconstructing Harry

Deconstructing Harry

1997
×
★★★★
Edit this entry  
01
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Five Fingers of Death

Five Fingers of Death

1972
×
★★★
Edit this entry  
26
The Married Woman

The Married Woman

1964
×
★★½
Edit this entry  
26
Cliff Walkers

Cliff Walkers

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Strike

Strike

1925
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Les Carabiniers

Les Carabiniers

1963
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
In Front of Your Face

In Front of Your Face

2021
×
★★½
Edit this entry  
20
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★½
Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ricky Powell: The Individualist

Ricky Powell: The Individualist

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★
Edit this entry  
08
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Belfast

Belfast

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry