Wd has logged 63 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Cruel Sea

The Cruel Sea

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
08
So Much I Want to Say

So Much I Want to Say

1983
×
Edit this entry  
07
There Are Many Things One Can Talk About...

There Are Many Things One Can Talk About...

1997
×
Edit this entry  
28
The Dove's Lost Necklace

The Dove's Lost Necklace

1991
×
Edit this entry  
26
Wanderers of the Desert

Wanderers of the Desert

1984
×
★★★★
Edit this entry  
13
Amra and the Second Marriage

Amra and the Second Marriage

2018
×
½
Edit this entry  
14
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
24
November

November

2004
×
Edit this entry  
22
The Conch

The Conch

1992
×
Edit this entry  
22
Kotoko

Kotoko

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Summer Thefts

Summer Thefts

1988
×
Edit this entry  
13
Hovering Over the Water

Hovering Over the Water

1986
×
Edit this entry  
08
Knife

Knife

1971
×
Edit this entry  
24
Honey and Ashes

Honey and Ashes

1998
×
Edit this entry  
04
Tell Your Tale, Little Bird

Tell Your Tale, Little Bird

2007
×
Edit this entry  
02
Children of Shatila

Children of Shatila

1999
×
Edit this entry  
31
Talking About Trees

Talking About Trees

2019
×
Edit this entry  
24
The Road to Palestine

The Road to Palestine

1985
×
Edit this entry  
24
Electrical Gaza

Electrical Gaza

2015
×
Edit this entry  
24
Dahiet Al Bareed, District of the Post Office

Dahiet Al Bareed, District of the Post Office

2002
×
Edit this entry  
23
Hreash House

Hreash House

2004
×
Edit this entry  
23
Moonscape

Moonscape

2020
×
Edit this entry  
23
The White Elephant

The White Elephant

2018
×
Edit this entry  
20
The Silent Protest: Jerusalem 1929

The Silent Protest: Jerusalem 1929

2019
×
Edit this entry  
20
A Sketch of Manners (Alfred Roch's Last Masquerade)

A Sketch of Manners (Alfred Roch's Last Masquerade)

2013
×
Edit this entry  
20
Blessed Blessed Oblivion

Blessed Blessed Oblivion

2010
×
Edit this entry  
20
Canada Park

Canada Park

2019
×
Edit this entry  
20
Your Father Was Born 100 Years Old, and So Was the Nakba

Your Father Was Born 100 Years Old, and So Was the Nakba

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
The Razor's Edge

The Razor's Edge

1985
×
Edit this entry  
09
Al-yazerli

Al-yazerli

1974
×
Edit this entry  
07
The Freedom Gang

The Freedom Gang

1995
×
Edit this entry  
28
Zerda and the Songs of Forgetting

Zerda and the Songs of Forgetting

1982
×
Edit this entry  
26
Looted and Hidden: Palestinian Archives in Israel

Looted and Hidden: Palestinian Archives in Israel

2018
×
Edit this entry  
24
Mary from Beijing

Mary from Beijing

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
Edit this entry  
18
Whisper with the Wind

Whisper with the Wind

2009
×
Edit this entry  
18
Soraida, a Woman of Palestine

Soraida, a Woman of Palestine

2004
×
Edit this entry  
03
Four Women of Egypt

Four Women of Egypt

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
All This Victory

All This Victory

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Children Nevertheless

Children Nevertheless

1979
×
Edit this entry  
22
Truth and Illusion: An Introduction to Metaphysics

Truth and Illusion: An Introduction to Metaphysics

1964
×
★★★
Edit this entry  
21
The Present

The Present

2020
×
Edit this entry  
19
Rock and Roll Hall of Fame Induction Ceremony

Rock and Roll Hall of Fame Induction Ceremony

2017
×
Edit this entry  
19
West Beirut

West Beirut

1998
×
Edit this entry  
13
Metalhead

Metalhead

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
Quneitra 74

Quneitra 74

1974
×
Edit this entry  
08
Hundred Faces for a Single Day

Hundred Faces for a Single Day

1972
×
Edit this entry  
07
L'Olivier

L'Olivier

1976
×
Edit this entry  
05
Off Frame AKA Revolution Until Victory

Off Frame AKA Revolution Until Victory

2016
×
Edit this entry  
04
Holidate

Holidate

2020
×
★★½
Edit this entry