• Eternals

    Eternals

    ★★

    This is a film that didn't connect with me in any way, and I'm trying to understand why that is. I don't think it's a poorly made film. I can't point to any specific thing and say "This was dumb" or "What were they thinking?" It does have problems but none that aren't forgiveable.

    But I can't ignore that it all felt very laborious and disorienting, in part because every plot point and sequence had me asking myself "How does…

  • Station Eleven

    Station Eleven

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Everything about Station Eleven is great... except I don't think I felt what they wanted me to feel when they wanted me to feel it.

    It's cool that the end of the world is depicted for once as a rebirth of civilization, not just a consignment to live in crisis mode, and it's an interesting exploration of how stories and artistic expression would play a necessary part in that rebirth. But it left me a little cold by the end.…

  • Sneakers

    Sneakers

    ★★★★

    First time in a long time. This thing moves so quickly that you can't help but get sucked in right off the top. And for a 30-year-old movie, the only thing that's really aged here is the tech (it's the world just before the internet took over) but it's for the better. I'd rather see them boost a "little black box" from somewhere than watch a bunch of hackers hacking to steal universal decryption software.

  • In the Heights

    In the Heights

    ★★★★½

    Lin-Manuel haters can suck it. This rules.

  • Black Narcissus

    Black Narcissus

    ★★★★

    The lesson here: religion is bad. Also, let nuns fuck.

  • Sing 2

    Sing 2

    ★½

    I never saw the first one but this is one of the most cynical pieces of kids entertainment I've ever seen. And I've defended Illumination in the past, but this is baffling to me. It's a movie with animals who don't ever act like animals, and their being animals never comes into play in the story. So they're only animals in order to con kids into seeing a weak-sauce Now! That's What I Call Music jukebox musical about a bunch of theater kids putting on a show in Vegas.

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

    We, as a people, have not given anywhere near enough attention to the great Denzel Washington's positively Coen-esque delivery of "What soldiers, hhhhhhwhey-face?" in this film. It's beautiful and hints at what might have been had the Coens cast him in an original.

  • Paranoia

    Paranoia

    ★★

    It was all a bit obvious, don't you think? Good music though.

  • Lovers Rock

    Lovers Rock

    ★★★★★

    Still the best of the 2020s thus far.

  • Dune

    Dune

    ★★★★½

    Now that I've seen it in IMAX, I annoy my wife by saying, "This scene was incredible in IMAX" every few minutes.

  • Napoleon Dynamite

    Napoleon Dynamite

    ★★★½

    First time for the kiddo. She loved it.

    As for me, I still can't believe it was as big of a hit as it was (gulp) 18 years ago. But it was fun watching her watch it.

  • The New York Ripper

    The New York Ripper

    ★★

    Excuse me but I need to go bathe in bleach now.

    "Let's take all the fun out of the giallo," said Lucio Fulci (I assume).