Sort by

weaselsort has logged 183 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Arbalest

The Arbalest

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★
Edit this entry  
10
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Angry Birds Movie

The Angry Birds Movie

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Superman

Superman

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dark

Dark

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Krisha

Krisha

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
H.

H.

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Los Punks: We Are All We Have

Los Punks: We Are All We Have

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Home

Home

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
They Look Like People

They Look Like People

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Couch

Couch

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Alchemist Cookbook

The Alchemist Cookbook

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Finders Keepers

Finders Keepers

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry