Sort by

Louise has logged 460 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
American Hustle

American Hustle

2013
×
Read the review Edit this entry  
26
Space Jam

Space Jam

1996
×
Read the review Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
Read the review Edit this entry  
24
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
The Congress

The Congress

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Slugs

Slugs

1988
×
★★
Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
21
The General

The General

1926
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Would You Rather

Would You Rather

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
David Blaine: Real or Magic

David Blaine: Real or Magic

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Side by Side

Side by Side

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Cinemania

Cinemania

2002
×
★★★
Edit this entry  
16
The Saddest Music in the World

The Saddest Music in the World

2003
×
Read the review Edit this entry  
15
Mindless

Mindless

2013
×
Read prior review Edit this entry  
14
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
Read the review Edit this entry  
11
The Poughkeepsie Tapes

The Poughkeepsie Tapes

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
Read the review Edit this entry  
06
Catwoman

Catwoman

2004
×
Read the review Edit this entry  
06
Oldboy

Oldboy

2013
×
Read the review Edit this entry  
04
Showgirls

Showgirls

1995
×
Read the review Edit this entry  
03
A Lonely Cow Weeps at Dawn

A Lonely Cow Weeps at Dawn

2003
×
Read the review Edit this entry  
02
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
Read the review Edit this entry  
02
Hello Mary Lou: Prom Night II

Hello Mary Lou: Prom Night II

1987
×
Read the review Edit this entry  
01
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
Read the review Edit this entry  
01
Chainsaw Scumfuck

Chainsaw Scumfuck

1988
×
Read the review Edit this entry  
01
Hostel: Part II

Hostel: Part II

2007
×
Read the review Edit this entry  
30
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
29
Wavelength

Wavelength

1967
×
Read the review Edit this entry  
28
Dickson Experimental Sound Film

Dickson Experimental Sound Film

1894
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Aningaaq

Aningaaq

2013
×
★★½
Edit this entry  
27
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Invocation of My Demon Brother

Invocation of My Demon Brother

1969
×
★★★★
Edit this entry  
27
Daphnia

Daphnia

1928
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Octopus

The Octopus

1927
×
★★★★
Edit this entry  
27
Sea Urchins

Sea Urchins

1929
×
★★★★
Edit this entry  
24
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Lazer Ghosts 2: Return to Laser Cove

Lazer Ghosts 2: Return to Laser Cove

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
22
Pieces

Pieces

1982
×
Read the review Edit this entry  
22
Twice Upon a Time

Twice Upon a Time

1983
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Ventriloquist

The Ventriloquist

2012
×
★★
Edit this entry  
18
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Dottie Gets Spanked

Dottie Gets Spanked

1993
×
★★★½
Edit this entry