Kevin has logged 167 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Would You Rather

Would You Rather

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mother's Day

Mother's Day

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I'm So Excited!

I'm So Excited!

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Filth

Filth

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chimères

Chimères

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Battery

The Battery

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Big Bad Wolves

Big Bad Wolves

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Chimères

Chimères

2013
×
Read prior review Edit this entry  
16
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Battery

The Battery

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
World War Z

World War Z

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
To Rome with Love

To Rome with Love

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shoot 'Em Up

Shoot 'Em Up

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Paperboy

The Paperboy

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Trailer Park of Terror

Trailer Park of Terror

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Compliance

Compliance

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Splinter

Splinter

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bullets Over Broadway

Bullets Over Broadway

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry