Sort by

Carl has logged 158 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Forest

The Forest

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
In the Forest of Huckybucky

In the Forest of Huckybucky

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Weiner

Weiner

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spectral

Spectral

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Life

Life

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Deathstalker II

Deathstalker II

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Howling

The Howling

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scary Movie 5

Scary Movie 5

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Meddler

The Meddler

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Simon Killer

Simon Killer

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry