Sort by

watchacid has logged 97 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
Lemonade

Lemonade

2016
×
★½
Edit this entry  
30
9

9

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★★
Edit this entry  
29
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Humoresque

Humoresque

1946
×
★★★½
Edit this entry  
29
For Me and My Gal

For Me and My Gal

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
29
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★
Edit this entry  
28
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Bugs Bunny/Road Runner Movie

The Bugs Bunny/Road Runner Movie

1979
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Outriders

The Outriders

1950
×
★★★
Edit this entry  
27
Murder She Said

Murder She Said

1961
×
★★★
Edit this entry  
27
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Pledge

The Pledge

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hush

Hush

2016
×
★½
Edit this entry  
26
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Edit this entry  
26
You Will Meet a Tall Dark Stranger

You Will Meet a Tall Dark Stranger

2010
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Life and Death of Peter Sellers

The Life and Death of Peter Sellers

2004
×
★★★
Edit this entry  
26
Into the Night

Into the Night

1985
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
25
San Antonio

San Antonio

1945
×
★★★
Edit this entry  
25
Courage of Lassie

Courage of Lassie

1946
×
★★½
Edit this entry  
25
Mary Shelley's Frankenstein

Mary Shelley's Frankenstein

1994
×
★★★
Edit this entry  
25
The Girlfriend Experience

The Girlfriend Experience

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
Eisenstein in Guanajuato

Eisenstein in Guanajuato

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Oklahoma Kid

The Oklahoma Kid

1939
×
★★★½
Edit this entry  
24
Take Me Out to the Ball Game

Take Me Out to the Ball Game

1949
×
★★★
Edit this entry  
24
Our Idiot Brother

Our Idiot Brother

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
The Boss

The Boss

2016
×
Edit this entry  
23
Prescription Thugs

Prescription Thugs

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Criminal

Criminal

2016
×
★★
Edit this entry  
23
Network

Network

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Ghosts of the Abyss

Ghosts of the Abyss

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
Cowspiracy: The Sustainability Secret

Cowspiracy: The Sustainability Secret

2014
×
★★½
Edit this entry  
22
Night Train to Lisbon

Night Train to Lisbon

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
Batman Beyond: Return of the Joker

Batman Beyond: Return of the Joker

2000
×
★★★½
Edit this entry  
22
Thieves' Highway

Thieves' Highway

1949
×
★★★★
Edit this entry  
22
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★
Edit this entry  
21
Westworld

Westworld

1973
×
★★★½
Edit this entry  
21
Someone Like You...

Someone Like You...

2001
×
★★½
Edit this entry  
21
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Edit this entry