WashyBanjo has logged 144 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
War Machine

War Machine

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bright

Bright

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Battle Angel

Battle Angel

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Golgo 13: Queen Bee

Golgo 13: Queen Bee

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Goku II: Midnight Eye

Goku II: Midnight Eye

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ultimate Teacher

Ultimate Teacher

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Goku: Midnight Eye

Goku: Midnight Eye

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lensman: Secret of the Lens

Lensman: Secret of the Lens

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Demon City Shinjuku

Demon City Shinjuku

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Baoh: The Visitor

Baoh: The Visitor

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Magic M-66

Black Magic M-66

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wicked City

Wicked City

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Redline

Redline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Neo Tokyo

Neo Tokyo

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Space Adventure Cobra: The Movie

Space Adventure Cobra: The Movie

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fist of the North Star

Fist of the North Star

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Riding Bean

Riding Bean

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Golgo 13: The Professional

Golgo 13: The Professional

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry