Sort by

Mishal has logged 364 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
sex, lies, and videotape

sex, lies, and videotape

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
6 Underground

6 Underground

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Edit this entry  
06
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
Edit this entry  
03
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
Read the review Edit this entry  
01
Death of a Nation

Death of a Nation

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fear City: A Family-Style Comedy

Fear City: A Family-Style Comedy

1994
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Girl on the Third Floor

Girl on the Third Floor

2019
×
Edit this entry  
15
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Transformers: The Movie

The Transformers: The Movie

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★
Edit this entry  
10
Anna

Anna

2019
×
★½
Edit this entry  
08
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★½
Edit this entry  
05
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★
Edit this entry  
02
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★
Edit this entry  
29
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★
Edit this entry  
19
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Next of Kin

Next of Kin

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★½
Edit this entry  
14
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry