Mike has logged 58 entries for films during November 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Moonlight

Moonlight

2016
×
Edit this entry  
29
The Growler Story

The Growler Story

1957
×
Edit this entry  
29
Up the Yangtze

Up the Yangtze

2007
×
Edit this entry  
28
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
Edit this entry  
27
The Beginning: Making 'Episode I'

The Beginning: Making 'Episode I'

2001
×
Read prior review Edit this entry  
26
The Story of 90 Coins

The Story of 90 Coins

2015
×
Edit this entry  
26
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Edit this entry  
26
Allied

Allied

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Bucking Broadway

Bucking Broadway

1917
×
Edit this entry  
25
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Edit this entry  
24
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Ladies Man

The Ladies Man

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Beyond the Forest

Beyond the Forest

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Devil Is a Woman

The Devil Is a Woman

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Town

The Town

1944
×
Edit this entry  
19
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
Edit this entry  
18
The Bellboy

The Bellboy

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Horse Feathers

Horse Feathers

1932
×
Edit this entry  
18
Red River

Red River

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
9 Kisses

9 Kisses

2014
×
Edit this entry  
16
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
Edit this entry  
15
Orson Welles in Spain

Orson Welles in Spain

1966
×
Edit this entry  
15
A Night in Casablanca

A Night in Casablanca

1946
×
Edit this entry  
15
Fog Line

Fog Line

1970
×
Edit this entry  
14
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
The Masquerader

The Masquerader

1914
×
Edit this entry  
14
The Four Horsemen of the Apocalypse

The Four Horsemen of the Apocalypse

1921
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Blood

Blood

1989
×
Edit this entry  
12
Linda Linda Linda

Linda Linda Linda

2005
×
Edit this entry  
12
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
11
His New Profession

His New Profession

1914
×
Edit this entry  
10
All Wet

All Wet

1924
×
Edit this entry  
10
American Ultra

American Ultra

2015
×
Edit this entry  
10
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
Truth and Illusion: An Introduction to Metaphysics

Truth and Illusion: An Introduction to Metaphysics

1964
×
Read the review Edit this entry  
09
Street Scene

Street Scene

1931
×
Read the review Edit this entry  
09
Arrival

Arrival

2016
×
Edit this entry  
08
The Crowd

The Crowd

1928
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Ruby Gentry

Ruby Gentry

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Animal Crackers

Animal Crackers

1930
×
Edit this entry  
07
By Indian Post

By Indian Post

1919
×
Edit this entry  
07
A Busy Day

A Busy Day

1914
×
Edit this entry  
06
Twenty Minutes of Love

Twenty Minutes of Love

1914
×
Edit this entry  
06
Tol'able David

Tol'able David

1921
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Bird of Paradise

Bird of Paradise

1932
×
Edit this entry  
04
The Regeneration

The Regeneration

1915
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

2008
×
½
Edit this entry