Mike has logged 643 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
American Boy: A Profile of Steven Prince

American Boy: A Profile of Steven Prince

1978
×
Edit this entry  
31
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
Read the review Edit this entry  
31
Bad

Bad

1987
×
Edit this entry  
31
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
Edit this entry  
31
The Key to Reserva

The Key to Reserva

2007
×
Edit this entry  
31
The Audition

The Audition

2015
×
Edit this entry  
31
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
Edit this entry  
29
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Kundun

Kundun

1997
×
Read the review Edit this entry  
28
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
Edit this entry  
28
Soul Survivors

Soul Survivors

2001
×
Edit this entry  
27
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
Edit this entry  
27
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Skagafjördur

Skagafjördur

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
Edit this entry  
23
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Landscape Suicide

Landscape Suicide

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
21
I'm Dangerous Tonight

I'm Dangerous Tonight

1990
×
Read the review Edit this entry  
21
Dead Presidents

Dead Presidents

1995
×
Edit this entry  
20
The Patsy

The Patsy

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Aniki-Bóbó

Aniki-Bóbó

1942
×
Edit this entry  
19
The Nutty Professor

The Nutty Professor

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
Edit this entry  
16
Picnic on the Grass

Picnic on the Grass

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Here Now

Here Now

2015
×
Edit this entry  
15
1941

1941

1979
×
Read the review Edit this entry  
14
The World's End

The World's End

2013
×
Edit this entry  
13
The Errand Boy

The Errand Boy

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
13
While Paris Sleeps

While Paris Sleeps

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Sneakers

Sneakers

1992
×
Edit this entry  
12
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
Read the review Edit this entry  
11
Trance

Trance

2013
×
Edit this entry  
10
L.A. Story

L.A. Story

1991
×
Edit this entry  
10
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
08
So Red the Rose

So Red the Rose

1935
×
Edit this entry  
08
Wine of Youth

Wine of Youth

1924
×
Read the review Edit this entry  
05
Flirting with Fate

Flirting with Fate

1916
×
Edit this entry  
04
Escape to Nowhere

Escape to Nowhere

1961
×
Edit this entry  
04
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
Edit this entry  
04
Savage

Savage

1973
×
Edit this entry  
03
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Something Evil

Something Evil

1972
×
Edit this entry  
02
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
Edit this entry  
02
Japanese Girls at the Harbor

Japanese Girls at the Harbor

1933
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Sex Hygiene

Sex Hygiene

1942
×
Read the review Edit this entry  
30
Moonlight

Moonlight

2016
×
Edit this entry  
29
The Growler Story

The Growler Story

1957
×
Edit this entry