Sort by

Walter has logged 268 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dragonball Evolution

Dragonball Evolution

2009
×
Read the review Edit this entry  
26
Crítico

Crítico

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Waiting for Godot

Waiting for Godot

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Haschisch

Haschisch

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rockaby

Rockaby

2000
×
★★★½
Edit this entry  
24
What Where

What Where

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Not I

Not I

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Follow

The Follow

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Sin City

Sin City

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carne

Carne

1991
×
★★★★
Edit this entry  
27
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A. K.

A. K.

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
2046

2046

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry