Sort by

sophia ✿ has logged 129 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Closer

Closer

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Maurice

Maurice

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry