Eric has written 39 reviews for films rated ★★★ .

  • Fast X

    Fast X

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Why is everybody acting like Brian’s dead?

    Is Cipher telling Dom every single detail of this action scene?

    Why didn’t Dom just call or text his friends in Rome to tell them to call off the mission? 

    Momoa is so fun in this! Just a silly, funny guy doing reaction shots.

    That is not the maneuver I thought they were gonna pull.

    They made the villain more likable than any of the main heroes.

    LITTLE NOBODY. ADORABLE.

    GO BALL, GO!…

  • Meg 2: The Trench

    Meg 2: The Trench

    ★★★

    There was a shot in this movie that was emulating the Kong: Skull Island sandwich shot, but they borked it and it didn’t work. Other than that, great time at da movies. DJ is the mvp.

  • A Cure for Wellness

    A Cure for Wellness

    ★★★

    Eel

    Article
    Talk
    Read
    Edit
    View history

    Tools
    From Wikipedia, the free encyclopedia
    This article is about the elongated fish. For other uses, see Eel (disambiguation).
    "Eels" redirects here. For the band, see Eels (band).
    Eels
    Temporal range: Cretaceous–recent[1]
    PreꞒꞒOSDCPTJKPgN
    Anguilla japonica 1856.jpg
    Anguilla japonica
    Scientific classificatione
    Kingdom: Animalia
    Phylum: Chordata
    Class: Actinopterygii
    Superorder: Elopomorpha
    Order: Anguilliformes
    L. S. Berg, 1943
    Type genus
    Anguilla
    Garsault, 1764[2]
    Suborders
    Protanguilloidei
    Synaphobranchoidei
    Muraenoidei
    Chlopsoidei
    Congroidei
    Moringuoidei
    Saccopharyngoidei
    Anguilloidei
    Eels are ray-finned fish belonging…

  • The Trident

    The Trident

    ★★★

    Her paws do look very soft.

  • TÁR

    TÁR

    ★★★

    There is audio from my favorite movie and audio from one of my favorite games in this film.

  • Triangle of Sadness

    Triangle of Sadness

    ★★★

    I always hate this complaint, but oh well, here it is. I don’t care for the ambiguity of the ending.

    Just make the statement. Don’t leave it to me, I’m an idiot.

    Also, the puke scene was so hyped up for me, I was expecting way worse. They could have gone way farther with it. It was still great, though.

  • X

    X

    ★★★

    Doesn’t really earn that last line, but there’s some fun stuff.

  • White Noise

    White Noise

    ★★★

    What the hell?!

    But like specifically the kind of what the hell from that comic that Mike from Breaking Bad drew in Community, where the duck is all like, “What the hell?!”

  • V/H/S/99

    V/H/S/99

    ★★★

    Give Sonya Eddy the Academy Award she deserves.

  • Bullet Train

    Bullet Train

    ★★★

    Whoever decided there should be door ejection buttons on the bullet train is a real asshole.

  • Ghostbusters: Afterlife

    Ghostbusters: Afterlife

    ★★★

    Really liked this until the original ghostbusters showed up. My eyes almost rolled out of my head.

  • The Forgotten

    The Forgotten

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Saw a gif on twitter of Alfre Woodard getting sucked up into the sky, decided I needed to watch this as soon as possible.

    Ann Dowd is in it for less than a minute. That was a nice surprise.

    it was fine