Eric has written 16 reviews for films during 2017.

  • FearDotCom

    FearDotCom

    clownpenis.fart

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

    This is the best Star Wars.


    Better than any of the movies that have come before it.

  • The Human Centipede 2 (Full Sequence)

    The Human Centipede 2 (Full Sequence)

    ★★★★½

    I hate that I like this movie, because the director is just like, the hugest douche.

  • The Killing of a Sacred Deer

    The Killing of a Sacred Deer

    ★★

    This was fine.

    Imagine how much more interesting and affecting and engrossing it would be if the characters behaved like actual human beings. Maybe somewhere down the line, somebody with feelings could remake this into something great.

  • Rupture

    Rupture

    ★★½

    The ending to this movie was incorrect. What they should have done was have her turn into a crazy monster and murder all of the smug assholes torturing and killing people.

  • Paths of the Soul

    Paths of the Soul

    ★★★★½

    I don't understand how I wasn't bored to tears watching this. It's very good.

  • Baby Driver

    Baby Driver

    ★★★½

    I wish more of the music was specifically choreographed to things happening in the film, because that's when this movie is great.

    I thought that was gonna be the whole thing.

  • Hello Destroyer

    Hello Destroyer

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I’m watching this right now, and it’s real good, and it feels important, but it’s very slow, and it doesn’t look like it’s gonna get better for this guy. 
    The MUBI description made it sound like the main character was gonna make amends and put things right as best he can or that anything hopeful would happen, but now he’s like really drunk and I think he’s about to break his car window and aw jeez yep he just did…

  • WNUF Halloween Special

    WNUF Halloween Special

    ★★★

    Why is somebody fast-forwarding through commercials just to watch other commercials?

  • It Comes at Night

    It Comes at Night

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    A bunch of reasonable, rational people get along pretty well, and then they just all decide to be idiots.

    It doesn't go well for them. Krisha was scarier.

  • The Emoji Movie

    The Emoji Movie

    Better than BvS.

  • The Purge: Election Year

    The Purge: Election Year

    ★★★★

    Killing a Hitler does not make you a Hitler, no matter what this movie says.