• The Last Days of Disco

    The Last Days of Disco

    ★★★★

    Like the other Whit Stillman 90s work; Metropolitan The Last Days of Disco also stands as an excellent snapshot of long gone era where he examined social structure and relationship of a group of friends in 80s New York with a keen sense of amusing ironic humor. And can easily tell it was written well because for a movie about not one, two or three, but a whole bunch of entitled asshole this is massively engrossing, feel polished and emotionally…

  • The Cutting Edge

    The Cutting Edge

    ★★★½

    Wow, this 90s under-dog sport drama/ enemies to lovers rom-com charmer turned out to be much better than I was expecting. And suprised by how this is now seems to be mostly forgotten. With two super cliché genre merging into one this one also has indeed lots of predictable twists and turns in story while also presenting the audience with familiar troop of two leads with clashing personalities at it's front who are going up against unbeatable opponents in the…

  • DC League of Super-Pets

    DC League of Super-Pets

    ★★★½

    DC Animated Movies Ranked

    I know this has been getting some good reviews from audience but you need to watch this yourself to see how actually good it is. This just happened to be a good kid animation movie where adults can also enjoy/ appreciate. Totally organic humour, unexpcted amounts of beep-out words, and references/parody to other media feelt like it was also made for adult as well. I don't think anyone will come into a movie about pets of…

  • Gunfight at High Noon

    Gunfight at High Noon

    ★★★½

    Three Walker Brothers grew up and found themselves on different life paths; one, a ruthless criminal, another, respectable U.S. Marshal, and the last, a successful rancher/ businessman. But they all have one common ambition from the beginning: to find the men who murdered their father in front of their own eyes when they were young. And when all of them finally found the man the difference in idealogies drove them to an inevitable showdown.

    As with majority of pre-Leone Spaghetti…

  • Gunman's Walk

    Gunman's Walk

    ★★★★

    Rancher Lee Hackett (Van Heflin) spends so much time trying to keep the violent streak of his son Ed (Tab Hunter) in check, he neglects the needs of his other son Davy (James Darren). When Ed's temper results in the death of an innocent Native American, Lee tries his best to cover his
    son's tracks by making a deal with unscrupulous horse trader Jensen (Ray Teal), who falsely testifies on Ed's behalf. But it becomes clear that Ed can't change,…

  • Red Dawn

    Red Dawn

    ★★★½

    Has to be the most blatant cold war American propaganda movie I have come across. It's basically right wing politics cranked up to 11. But craftsmanship on display here is undeniably impressive with tons of footage of guerrilla warfares and big battle sequences. And the way camera captured the mountain area through the lens of different seasons is just stunning. The whole thing is unapologetically stupid felt too many contradictions within itself and characters are slimly sketched but so damn watchable, entertaining that this almost convinced me to be a fascist ngl.

  • The Valley of Gwangi

    The Valley of Gwangi

    ★★★½

    This has the same kind of premise as King Kong?? Rather than film crew and actress it's a bunch of roedo stars and fame seeking scientist who accidentally and knowningly travel to some forbidden valley near Rio Grande to reclaim their stolen possession and in a process ended up discovering pre-historic animals.

    The Valley of Gwangi is a western with 50s creature movies at it's heart, and even if it's not the best of mixture between the two it is…

  • The Clock

    The Clock

    ★★★★

    A breezy afternoon walk in the park, a brief awkward bus ride, a small trip to the museum, listening to the sound of New York city, getting into little misadventures at night-time, this is pretty much your basic two strangers met by an accident, roamed around the city and fell in love kind of movie as it follows office secretary Alice (Judy Garland) and a Joe (Robert Walker), a joe on the leave who met by an accident at the…

  • The Gray Man

    The Gray Man

    ★★★

    Russo Brothers's unapologetically stupid, very much paint by the numbers franchise starter non-stop spy actioner is quite good (until it became a bit exhausting to follow towards the end) I must admit. It is one of those movies that exists within and operates on it's own realm and logic. Fabulous big spectacles, and hand-to-hand combat scenes are even better. But it overused CGI and didn't help when they are awful and unpolished. Most noticeable of all is that train sequence.…

  • Eureka

    Eureka

    ★★★★

    One of those movies that is hard to pinpoint what exactly was working, or impossible to explain why it was so emotional (but yes, I managed to write a few words so bear with me). The story seems like a simple redemption tale of a bus driver who alongside two other survivors of deadly bus hijack come together and take a road trip to attempt to overcome the tragedy. But at nearly 220 minutes the first two hours are presented…

  • Killer Kid

    Killer Kid

    ★★★½

    Suprisingly very good. Not a fan of the way this movie wasted some of Mexican background tho. For a Zapata Western it is aggresively apolitical. But the film tried to spin a little bit on genre tradmark characterization of cool, cynical opportunist Gringo and ambitious, sadistic Mexican rebel and both were framed like enemies to the revolution, people with their own ulterior motives. And despite the differences they eventually found a way to work together and redeemed themselves. The film…

  • Lethal Weapon 3

    Lethal Weapon 3

    ★★★½

    Lmao. This franchise has reached a silly point. Riggs and Murtaugh went from raging suicidal lone-wolf and somewhat respectable experienced police officer/ familyman to wackos, butt of a joke. If you look at this through the lens of previous movies it could be a bit disappoining but as an absurdist self-parody buddy-cop comedy it actually ruled. The whole thing is just a mix of non-stop high-octane action, cartoon humours, nonsensical melodrama, and somehow found a new life within. Action still…