Sort by

waiyanaung has logged 71 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gringo

Gringo

2018
×
★★½
Edit this entry  
31
A Man Called Blade

A Man Called Blade

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Jack

Black Jack

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla vs. King Ghidorah

Godzilla vs. King Ghidorah

1991
×
★★★
Edit this entry  
30
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★½
Edit this entry  
29
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★½
Edit this entry  
29
Godzilla vs. Mechagodzilla II

Godzilla vs. Mechagodzilla II

1993
×
★★★½
Edit this entry  
28
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★★
Edit this entry  
28
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Edit this entry  
28
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
First Love

First Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chisum

Chisum

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Decision at Sundown

Decision at Sundown

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ronin

Ronin

1998
×
★★★
Edit this entry  
25
Coal Miner's Daughter

Coal Miner's Daughter

1980
×
★★★★
Edit this entry  
24
Batman: Soul of the Dragon

Batman: Soul of the Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Locked Down

Locked Down

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
The Reward's Yours... The Man's Mine

The Reward's Yours... The Man's Mine

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Viva! Django

Viva! Django

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★½
Edit this entry  
21
Norma Rae

Norma Rae

1979
×
★★★½
Edit this entry  
20
Blind Fury

Blind Fury

1989
×
★★★½
Edit this entry  
20
Dreams

Dreams

1990
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Village

The Village

2004
×
★★★
Edit this entry  
19
News of the World

News of the World

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
15
Man From Nowhere

Man From Nowhere

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Long Ride from Hell

A Long Ride from Hell

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Private Life of Sherlock Holmes

The Private Life of Sherlock Holmes

1970
×
★★★
Edit this entry  
13
Bait

Bait

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Trial

The Trial

1962
×
★★★½
Edit this entry  
12
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★
Edit this entry  
12
Cold Fish

Cold Fish

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★
Edit this entry  
11
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★
Edit this entry  
11
Monte Walsh

Monte Walsh

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Law and Jake Wade

The Law and Jake Wade

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Edit this entry