Sort by

waiyanaung has logged 101 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★★★
Edit this entry  
12
War and Peace

War and Peace

1965
×
★★★★
Edit this entry  
07
Zardoz

Zardoz

1974
×
★★★★
Edit this entry  
11
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★
Edit this entry  
08
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ride the Eagle

Ride the Eagle

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★½
Edit this entry  
03
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★
Edit this entry  
02
Drifting Clouds

Drifting Clouds

1996
×
★★★½
Edit this entry  
16
Human Traffic

Human Traffic

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
Orgazmo

Orgazmo

1997
×
★★★
Edit this entry  
07
What Happened Was...

What Happened Was...

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
Pursued

Pursued

1947
×
★★★½
Edit this entry  
25
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★½
Edit this entry  
23
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Edit this entry  
11
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★½
Edit this entry  
16
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★★½
Edit this entry  
06
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Edit this entry  
03
Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Space Cowboys

Space Cowboys

2000
×
★★½
Edit this entry  
02
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★
Edit this entry  
02
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Edit this entry  
01
Undine

Undine

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
The Dig

The Dig

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
Gringo

Gringo

2018
×
★★½
Edit this entry  
31
A Man Called Blade

A Man Called Blade

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Jack

Black Jack

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla vs. King Ghidorah

Godzilla vs. King Ghidorah

1991
×
★★★
Edit this entry  
30
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★½
Edit this entry  
29
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★½
Edit this entry  
29
Godzilla vs. Mechagodzilla II

Godzilla vs. Mechagodzilla II

1993
×
★★★½
Edit this entry  
28
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★★
Edit this entry  
28
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Edit this entry  
28
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
First Love

First Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chisum

Chisum

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Decision at Sundown

Decision at Sundown

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ronin

Ronin

1998
×
★★★
Edit this entry  
25
Coal Miner's Daughter

Coal Miner's Daughter

1980
×
★★★★
Edit this entry  
24
Batman: Soul of the Dragon

Batman: Soul of the Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Locked Down

Locked Down

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★½
Edit this entry