Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★
Edit this entry  
15
Soleil Ô

Soleil Ô

1967
×
Edit this entry  
15
Heavy Metal Parking Lot

Heavy Metal Parking Lot

1986
×
Edit this entry  
15
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★
Edit this entry  
15
The Mangler

The Mangler

1995
×
★★½
Edit this entry  
12
Mad Monster Party?

Mad Monster Party?

1967
×
★★
Edit this entry  
11
Bitter Rice

Bitter Rice

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★
Edit this entry  
09
Horse Money

Horse Money

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Dracula: Prince of Darkness

Dracula: Prince of Darkness

1966
×
★★½
Edit this entry  
04
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★
Edit this entry  
03
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★½
Edit this entry  
02
Rituals

Rituals

1977
×
★★★
Edit this entry  
02
The Mummy's Hand

The Mummy's Hand

1940
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Shoeshine

Shoeshine

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Sect

The Sect

1991
×
★★★
Edit this entry  
24
Pigs and Battleships

Pigs and Battleships

1961
×
★★★½
Edit this entry  
22
Addicted to Love

Addicted to Love

1997
×
★★★
Edit this entry  
20
Mommy Mommy Where's My Brain?

Mommy Mommy Where's My Brain?

1986
×
Edit this entry  
19
Paisan

Paisan

1946
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Mephisto Waltz

The Mephisto Waltz

1971
×
★★★
Edit this entry  
17
Simon, King of the Witches

Simon, King of the Witches

1971
×
★★★
Edit this entry  
16
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Clifford

Clifford

1994
×
★★★½
Edit this entry  
13
Ossessione

Ossessione

1943
×
★★★
Edit this entry  
12
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Big Deal on Madonna Street

Big Deal on Madonna Street

1958
×
★★★½
Edit this entry  
09
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★
Edit this entry  
07
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Sleep Dealer

Sleep Dealer

2008
×
★★★
Edit this entry  
05
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★½
Edit this entry  
04
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★½
Edit this entry  
03
Blossoms & Blood

Blossoms & Blood

2003
×
Edit this entry  
03
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Trees Lounge

Trees Lounge

1996
×
★★★½
Edit this entry  
11
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★½
Edit this entry  
08
Curse of the Crimson Altar

Curse of the Crimson Altar

1968
×
★★½
Edit this entry  
06
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★½
Edit this entry  
04
Black Death

Black Death

2010
×
★★★
Edit this entry  
03
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★★
Edit this entry  
03
Casino

Casino

1995
×
★★★½
Edit this entry  
02
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★
Edit this entry  
01
Sleeping Dogs

Sleeping Dogs

1977
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Edit this entry