Sort by

VOVAWIWKIN has logged 58 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
JoJo's Bizarre Adventure: Phantom Blood

JoJo's Bizarre Adventure: Phantom Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★
Edit this entry  
23
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tenet

Tenet

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
½
Edit this entry  
20
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Blackhat

Blackhat

2015
×
Edit this entry  
19
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Departed

The Departed

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★
Edit this entry  
18
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Meet Joe Black

Meet Joe Black

1998
×
★★★
Edit this entry  
15
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Babel

Babel

2006
×
Edit this entry  
14
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Edit this entry  
14
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Edit this entry  
12
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
12
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★
Edit this entry  
11
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★½
Edit this entry  
08
American Sniper

American Sniper

2014
×
Edit this entry  
08
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
07
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
07
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Read the review Edit this entry