Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ferrari

Ferrari

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Golem

Golem

1980
×
★★★
Edit this entry  
26
Heroic Times

Heroic Times

1984
×
★★★
Edit this entry  
25
Industrial Symphony No. 1: The Dream of the Brokenhearted

Industrial Symphony No. 1: The Dream of the Brokenhearted

1990
×
Edit this entry  
19
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★½
Edit this entry  
18
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Identikit

Identikit

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Nun II

The Nun II

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The War of the Worlds: Next Century

The War of the Worlds: Next Century

1981
×
★★★½
Edit this entry  
05
O-Bi, O-Ba: The End of Civilization

O-Bi, O-Ba: The End of Civilization

1985
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sound of Freedom

Sound of Freedom

2023
×
½
Edit this entry  
01
Bottoms

Bottoms

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★½
Edit this entry  
28
Equinox Flower

Equinox Flower

1958
×
★★★
Edit this entry  
27
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Charulata

Charulata

1964
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★½
Edit this entry  
24
Devi

Devi

1960
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★
Edit this entry  
23
The End of Summer

The End of Summer

1961
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Late August, Early September

Late August, Early September

1998
×
★★★
Edit this entry  
16
Kokomo City

Kokomo City

2023
×
★★★
Edit this entry  
16
Apur Sansar

Apur Sansar

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★
Edit this entry  
14
Red, White & Royal Blue

Red, White & Royal Blue

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Niagara

Niagara

1953
×
★★½
Edit this entry  
12
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Last Voyage of the Demeter

The Last Voyage of the Demeter

2023
×
Read the review Edit this entry  
08
Spetters

Spetters

1980
×
★★★½
Edit this entry  
07
Black Book

Black Book

2006
×
★★★
Edit this entry  
07
The 4th Man

The 4th Man

1983
×
★★★★
Edit this entry  
04
Microwave Massacre

Microwave Massacre

1979
×
Edit this entry  
01
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★½
Edit this entry  
01
Soldier of Orange

Soldier of Orange

1977
×
★★★½
Edit this entry  
31
White Savage

White Savage

1943
×
★★
Edit this entry  
31
Cobra Woman

Cobra Woman

1944
×
★★
Edit this entry  
30
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Katie Tippel

Katie Tippel

1975
×
★★★
Edit this entry  
25
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★½
Edit this entry  
25
Turkish Delight

Turkish Delight

1973
×
★★★½
Edit this entry  
24
La Roue

La Roue

1923
×
★★★★
Edit this entry  
23
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Passages

Passages

2023
×
★★★½
Edit this entry