Sort by

marcos has logged 1,059 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★
Edit this entry  
30
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Belly

Belly

1998
×
★★½
Edit this entry  
29
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★
Edit this entry  
28
The Iron Lady

The Iron Lady

2011
×
★★
Edit this entry  
27
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Giant

Giant

1956
×
★★★½
Edit this entry  
26
Just My Luck

Just My Luck

2006
×
★★
Edit this entry  
26
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Edit this entry  
24
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★½
Edit this entry  
24
Baby in a Manger

Baby in a Manger

2019
×
Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Handmaid's Tale

The Handmaid's Tale

1990
×
★★
Edit this entry  
23
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Vampire Lovers

The Vampire Lovers

1970
×
★★★
Edit this entry  
22
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★
Edit this entry  
22
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Noelle

Noelle

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★½
Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Edit this entry  
21
What If

What If

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Same Time, Next Christmas

Same Time, Next Christmas

2019
×
Edit this entry  
20
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★½
Edit this entry  
20
Shawn Mendes: In Wonder

Shawn Mendes: In Wonder

2020
×
★½
Edit this entry  
19
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★
Edit this entry  
19
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Career Opportunities

Career Opportunities

1991
×
★★
Edit this entry  
18
Holiday

Holiday

1938
×
★★★
Edit this entry  
18
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★½
Edit this entry  
18
Lola Versus

Lola Versus

2012
×
★★½
Edit this entry  
17
The Women

The Women

1939
×
★★★½
Edit this entry  
17
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★
Edit this entry  
17
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★½
Edit this entry  
17
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★
Edit this entry  
16
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry