Sort by

marcos has logged 442 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Girl on the Third Floor

Girl on the Third Floor

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cats

Cats

2019
×
Edit this entry  
21
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★
Edit this entry  
19
Judy

Judy

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
14
Daisies

Daisies

1966
×
★½
Edit this entry  
14
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★½
Edit this entry  
12
Monos

Monos

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★½
Edit this entry  
29
The Report

The Report

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★
Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
Edit this entry  
17
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★½
Edit this entry  
15
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★
Edit this entry