• Jungle Cruise

    Jungle Cruise

    ★★★

    This is quite an enjoyable movie although it borrows heavily on movies like Pirates of the Caribbean, Indiana Jones and the mummy. The action and comedy don't stop and it's well executed. It's a blast to watch. Definitely worth watching.

  • F9

    F9

    ★★

    This franchise has become a complete joke. It is an outrageous, impossible, turn off your mind, Invincible characters, family that keeps on getting bigger, car in space kind of movie. You cannot that this flick seriously at all but at least, it is somewhat entertaining. Worth watching.

  • Edward Scissorhands

    Edward Scissorhands

    ★★★★

    What an interesting comedy with quite an unusual character and a dash of darkness. Really enjoy it. Original concept, Original script and tons of fun. Definitely worth watching.

  • The Water Man

    The Water Man

    ★★½

    Neat little movie with a lot of heart and emotions. Definitely geared for a younger audience but still enjoyable for adults. Worth watching.

  • Overboard

    Overboard

    ★★★½

    Oldie but extremely movie movie. The plot is original and hilarious. Definitely worth watching.

  • Blood Red Sky

    Blood Red Sky

    ★★½

    Interesting premise, nothing too exciting but somewhat entertaining. Vampires on a plane, that's pretty much it, lol. Worth watching.

  • Power/Rangers

    Power/Rangers

    ★★★★

    Great short movie about the Power/Rangers. A bit dark but good. Definitely worth watching.

  • Jolt

    Jolt

    ★½

    The first 15 minutes were fun and entertaining but after that, it became quite repetitive and boring. The story is poorly written, all over the place and according to the ending, they want to make a sequel. I really hope they don't. Worth watching on a rainy day.

  • Batman: The Long Halloween, Part One

    Batman: The Long Halloween, Part One

    ★★★½

    I am surprisingly shocked on how good of an animation DC made this movie. It is so well written and the graphics are different but in a good way. The plot is great but the run time could have be reduced but 20 minutes. Definitely worth watching.

  • Midnight in the Switchgrass

    Midnight in the Switchgrass

    ★½

    If you are watching this movie in hope of seeing Bruce Willis be part of the story, you'll be sadly disappointed. He has about 7 minutes of screen time and his performance is horrible. The rest of the story could have been written a lot better with better actors. Worth seeing on a rainy day.

  • Gunpowder Milkshake

    Gunpowder Milkshake

    ★★★½

    That's one action packed flick where the ladies are in charge, kicking behinds and taking names. The fighting scenes don't stop, the cinematography is similar to kill Bill and sin city, the script is simple yet entertaining and the main lady could be John Wick's little sister. Tons of fun. Definitely worth watching.

  • The Forever Purge

    The Forever Purge

    ★½

    It you have seen a Purge Movie before, this is pretty much the same as the other Purges. They tried to change the script a little bit but it ended up being the same old story. Worth watching on a rainy day.