• Arachnophobia

    ★★★½

  • Die Hard 2

    ★★★★

  • Another 48 Hrs.

    ★★★½

  • Total Recall

    ★★★★

  • Back to the Future Part III

    ★★★

  • House Party

    ★★½

  • Tremors

    ★★★½

  • Back to the Future Part II

    ★★★★

  • Harlem Nights

    ★★★½

  • Look Who's Talking

    ★★★½

  • Honey, I Shrunk the Kids

    ★★★★

  • Batman

    ★★★★

  • Ghostbusters II

    ★★★½

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★

  • Field of Dreams

    ★★★½

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★

  • My Stepmother is an Alien

    ★★½

  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

    ★★★½

  • They Live

    ★★★★½

  • Child's Play

    ★★★½

  • Elvira, Mistress of the Dark

    ★★★

  • The Blob

    ★★★½

  • Die Hard

    ★★★★

  • Short Circuit 2

    ★★★

  • Coming to America

    ★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★★

  • She's Having a Baby

    ★★★

  • Overboard

    ★★★½

  • The Princess Bride

    ★★★★

  • Dirty Dancing

    ★★★

  • The Lost Boys

    ★★★½

  • RoboCop

    ★★★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★

  • Spaceballs

    ★★★★½

  • The Witches of Eastwick

    ★★★

  • Predator

    ★★★★

  • Beverly Hills Cop II

    ★★★½

  • Police Academy 4: Citizens on Patrol

    ★★½

  • Lethal Weapon

    ★★★½

  • Over the Top

    ★★★½

  • Little Shop of Horrors

    ★★★½

  • The Golden Child

    ★★★★

  • The Fly

    ★★★★

  • Howard the Duck

    ★★½

  • Aliens

    ★★★★

  • Labyrinth

    ★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★½

  • Big Trouble in Little China

    ★★★★

  • Short Circuit

    ★★★★

  • Pretty in Pink

    ★★★

  • Rocky IV

    ★★★★½

  • Commando

    ★★★

  • Weird Science

    ★★★

  • Back to the Future

    ★★★★½

  • Mad Max Beyond Thunderdome

    ★★★

  • The Goonies

    ★★★★½

  • The Breakfast Club

    ★★★½

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★

  • The Terminator

    ★★★★

  • Red Dawn

    ★★

  • Ghostbusters

    ★★★★

  • Gremlins

    ★★★½

  • The Toxic Avenger

    ★★

  • Friday the 13th: The Final Chapter

    ★★★½

  • The NeverEnding Story

    ★★★★½

  • Police Academy

    ★★★½

  • Splash

    ★★★

  • Footloose

    ★★★½

  • Beverly Hills Cop

    ★★★★

  • Scarface

    ★★★★½

  • Sleepaway Camp

    ★★★★

  • A Christmas Story

    ★★★★