gus has logged 144 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
At Midnight I'll Take Your Soul

At Midnight I'll Take Your Soul

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cracks

Cracks

1975
×
★★★
Edit this entry  
12
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Death Note

Death Note

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Secret Diary of an Exchange Student

The Secret Diary of an Exchange Student

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked

Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tô Ryca!

Tô Ryca!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Radio Rebel

Radio Rebel

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The 8th Night

The 8th Night

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Barbie as The Princess & the Pauper

Barbie as The Princess & the Pauper

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Barbie Diaries

The Barbie Diaries

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Barbie of Swan Lake

Barbie of Swan Lake

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Flying Home

Flying Home

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry