Sort by

olivia has logged 40 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Into the Woods

Into the Woods

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gentleman Jack

Gentleman Jack

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
3-Headed Shark Attack

3-Headed Shark Attack

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Gentleman Jack

Gentleman Jack

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Matching Hearts

Matching Hearts

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Honeymoon for One

Honeymoon for One

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rome in Love

Rome in Love

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Firebringer

Firebringer

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Streets

Streets

2012
×
Edit this entry  
21
Liberal Arts

Liberal Arts

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gentleman Jack

Gentleman Jack

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
5 Flights Up

5 Flights Up

2014
×
★½
Edit this entry  
18
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chasing Happiness

Chasing Happiness

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Loneliest Planet

The Loneliest Planet

2011
×
★★
Edit this entry  
12
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gentleman Jack

Gentleman Jack

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Ruins Rider

Ruins Rider

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
One Day

One Day

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Holiday in the Wild

Holiday in the Wild

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Rejected

Rejected

2000
×
Read the review Edit this entry  
09
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Dirty Shame

A Dirty Shame

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Ema

Ema

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gentleman Jack

Gentleman Jack

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gentleman Jack

Gentleman Jack

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Falling Inn Love

Falling Inn Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Falsettos

Falsettos

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★½
Read the review Edit this entry