olivia has logged 352 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
May

May

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Informer

The Informer

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Second Chance Christmas

Second Chance Christmas

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Christmas in Carolina

Christmas in Carolina

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jason's Lyric

Jason's Lyric

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Healer

The Healer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The King

The King

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Thin Line Between Love and Hate

A Thin Line Between Love and Hate

1996
×
★★★½
Edit this entry  
08
Two Can Play That Game

Two Can Play That Game

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Someone Like You...

Someone Like You...

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★½
Edit this entry  
06
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jane Eyre

Jane Eyre

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wedding Planner

The Wedding Planner

2001
×
★★★★
Edit this entry  
01
Alone Together

Alone Together

×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Piranha

Piranha

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Magic of Ordinary Days

The Magic of Ordinary Days

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Leprechaun 4: In Space

Leprechaun 4: In Space

1996
×
Read the review Edit this entry  
22
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Read prior review Edit this entry  
20
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Read prior review Edit this entry  
14
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Read prior review Edit this entry  
09
Amityville Island

Amityville Island

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Read prior review Edit this entry  
07
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Read prior review Edit this entry  
04
Idle Hands

Idle Hands

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Porto

Porto

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love Begins

Love Begins

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
Ava

Ava

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry