Vladimir has logged 92 entries for films during May 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★
Edit this entry  
31
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Inferno

Inferno

1980
×
★★
Edit this entry  
30
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★
Edit this entry  
30
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Edit this entry  
30
Les Avatars de Vénus

Les Avatars de Vénus

2007
×
Edit this entry  
30
Lola

Lola

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Humanité

Humanité

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★½
Edit this entry  
29
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★
Edit this entry  
29
La vie de Jésus

La vie de Jésus

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
29
El Bulto

El Bulto

1992
×
★★½
Edit this entry  
28
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
Repentance

Repentance

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
27
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★½
Edit this entry  
27
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Red River

Red River

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★½
Edit this entry  
26
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★½
Edit this entry  
25
Out 1

Out 1

1971
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Edit this entry  
23
Echoes of Silence

Echoes of Silence

1965
×
Edit this entry  
23
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★
Edit this entry  
23
The Secret of the Grain

The Secret of the Grain

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Barfly

Barfly

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Angst

Angst

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Gregory Crewdson: Brief Encounters

Gregory Crewdson: Brief Encounters

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
Edit this entry  
18
No al no: Visca el piano!

No al no: Visca el piano!

2006
×
Edit this entry  
18
The Day Before the End

The Day Before the End

2016
×
Edit this entry  
18
Snow

Snow

2016
×
Edit this entry  
18
Eleganssi

Eleganssi

2016
×
Edit this entry  
18
Calendar

Calendar

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Story of Piera

The Story of Piera

1983
×
★½
Edit this entry  
17
Wedding in Galilee

Wedding in Galilee

1988
×
★★
Edit this entry  
17
Virgin Mountain

Virgin Mountain

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Adynata

Adynata

1983
×
Edit this entry  
16
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
16
No Regrets for Our Youth

No Regrets for Our Youth

1946
×
★★★½
Edit this entry  
15
Requiem for the American Dream

Requiem for the American Dream

2015
×
Edit this entry  
15
Ride Lonesome

Ride Lonesome

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Club

The Club

2015
×
★★★★★
Edit this entry