Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
vivi

vivi

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for vivi
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • vivi’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Scream

    Scream 2022

    ★★★★½ Rewatched by vivi 16 Apr 2022

    it’s a honor

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit 2019

    ★★★½ Rewatched by vivi 07 Mar 2022

    made a rewatch during a flight

  • The Haunting of Bly Manor

    The Haunting of Bly Manor 2020

    ★★★★★ Rewatched by vivi 06 Feb 2022

    the gardener said the words she’d heard those years ago. she willed it with everything she had. you, me, us. us. “take me with you” she cried in her heart. “take me. drag me down like you did the others.” but the lady in the lake was different now.

  • Scream

    Scream 2022

    ★★★★★ Watched by vivi 28 Jan 2022

    Hello Sidney!

  • Freaky

    Freaky 2020

    ★★½ Watched by vivi 19 Jan 2022

    wait this isn’t so bad

  • Fighting with My Family

    Fighting with My Family 2019

    ★★★ Watched by vivi 19 Jan 2022

    florence pugh is so tiny I wanna hug her

  • Shiva Baby

    Shiva Baby 2020

    ★★★½ Watched by vivi 17 Jan 2022

    and that’s how real life looks like: a chaos!

  • CODA

    CODA 2021

    ★★★★★ Watched by vivi 15 Jan 2022

    goddamn i can't stop crying

  • Scream 4

    Scream 4 2011

    ★★★½ Watched by vivi 14 Jan 2022

    well sick is the new sane

  • Titane

    Titane 2021

    ★★★ Watched by vivi 05 Jan 2022

    DUDE 🤯

  • Crawl

    Crawl 2019

    ★½ Watched by vivi 03 Jan 2022

    this is for the dog

  • My Son

    My Son 2021

    ★★ Watched by vivi 29 Dec 2021

    things I do for claire foy

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 15
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro