Sort by

🕷 Viviane has logged 117 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Constantine

Constantine

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Thing from Another World

The Thing from Another World

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Night Stalker

The Night Stalker

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
xXx

xXx

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Overcomer

Overcomer

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
My Cat Lucy

My Cat Lucy

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Red Room

Red Room

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Undead

The Undead

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Howling

The Howling

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vampire Hunter D

Vampire Hunter D

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Carry On Screaming

Carry On Screaming

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Meg

The Meg

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Mary

American Mary

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Watcher

Watcher

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Mad Magician

The Mad Magician

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Antlers

Antlers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Void

The Void

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Goth

Goth

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Prey for the Devil

Prey for the Devil

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry