Sort by

liv ☠︎ has logged 49 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Team Thor: Part 2

Team Thor: Part 2

2017
×
Read the review Edit this entry  
31
Team Thor

Team Thor

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ice Age

Ice Age

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The House

The House

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry