Sort by

liv ☠︎ has logged 414 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Winnie the Pooh: A Very Merry Pooh Year

Winnie the Pooh: A Very Merry Pooh Year

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Simpsons Meet the Bocellis in Feliz Navidad

The Simpsons Meet the Bocellis in Feliz Navidad

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Prozac Nation

Prozac Nation

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Garden State

Garden State

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lords of Dogtown

Lords of Dogtown

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Igby Goes Down

Igby Goes Down

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Laura Hasn't Slept

Laura Hasn't Slept

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Smile

Smile

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
16 Wishes

16 Wishes

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★½
Edit this entry  
17
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry