Vitoocorleone has logged 77 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Elite Squad

Elite Squad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Uncharted: Live Action Fan Film

Uncharted: Live Action Fan Film

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Tax Collector

The Tax Collector

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Below Zero

Below Zero

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
The Merry Frolics of Satan

The Merry Frolics of Satan

1906
×
★★★★
Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Magic Book

The Magic Book

1900
×
Edit this entry  
24
The Art of Stanley Kubrick: From Short Films to Strangelove

The Art of Stanley Kubrick: From Short Films to Strangelove

2000
×
Edit this entry  
24
Best Sellers: Peter Sellers and Dr. Strangelove

Best Sellers: Peter Sellers and Dr. Strangelove

2004
×
Edit this entry  
24
Inside: 'Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb'

Inside: 'Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb'

2000
×
★★★½
Edit this entry  
24
No Fighting in the War Room Or: Dr Strangelove and the Nuclear Threat

No Fighting in the War Room Or: Dr Strangelove and the Nuclear Threat

2004
×
Edit this entry  
24
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Monster

The Monster

1903
×
Edit this entry  
23
Making Logan

Making Logan

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
Edit this entry  
20
Elle Fanning's Fan Fantasy

Elle Fanning's Fan Fantasy

2017
×
Edit this entry  
20
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
The Dig

The Dig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Soul

The Soul

2021
×
Edit this entry  
19
Night in Paradise

Night in Paradise

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Evil Dead: Treasures from the Cutting Room Floor

The Evil Dead: Treasures from the Cutting Room Floor

2007
×
Edit this entry  
19
Within the Woods

Within the Woods

1978
×
Edit this entry  
19
One by One We Will Take You: The Untold Saga of The Evil Dead

One by One We Will Take You: The Untold Saga of The Evil Dead

2007
×
Edit this entry  
19
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Black Mirror: Men Against Fire

Black Mirror: Men Against Fire

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Edit this entry  
14
Jodie Foster, Hollywood Under the Skin

Jodie Foster, Hollywood Under the Skin

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
5 Minute Dating

5 Minute Dating

2010
×
Edit this entry  
13
Make Me a Sandwich

Make Me a Sandwich

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Black Mirror: The Waldo Moment

Black Mirror: The Waldo Moment

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★★
Edit this entry