Sort by

Andrew has logged 31 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It

It

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Susie, the Little Blue Coupe

Susie, the Little Blue Coupe

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Father Noah's Ark

Father Noah's Ark

1933
×
Read the review Edit this entry  
23
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Donald's Vacation

Donald's Vacation

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Daffy Doc

The Daffy Doc

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wide Open Spaces

Wide Open Spaces

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Flying Jalopy

The Flying Jalopy

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Riveter

The Riveter

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sleep Happy

Sleep Happy

1951
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Wet Blanket Policy

Wet Blanket Policy

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
She Wronged Him Right

She Wronged Him Right

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Minnie the Moocher

Minnie the Moocher

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
90 Day Wondering

90 Day Wondering

1956
×
Read the review Edit this entry  
05
A Hitch in Time

A Hitch in Time

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
I'll Be Glad When You're Dead You Rascal You

I'll Be Glad When You're Dead You Rascal You

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Old Man of the Mountain

The Old Man of the Mountain

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cold War

Cold War

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Snow-White

Snow-White

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lorax

The Lorax

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Old Mill

The Old Mill

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Olympic Champ

The Olympic Champ

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
24 Frames per Century

24 Frames per Century

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry