Sort by

Andrew has logged 485 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Violet & Daisy

Violet & Daisy

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Presentation, or Charlotte and Her Steak

Presentation, or Charlotte and Her Steak

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mulan

Mulan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eloise at Christmastime

Eloise at Christmastime

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Acquaintances of a Lonely John

The Acquaintances of a Lonely John

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Coal Miner's Daughter

Coal Miner's Daughter

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Santa's Workshop

Santa's Workshop

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Intern

The Intern

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Incident by a Bank

Incident by a Bank

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Colours

Colours

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Big Night

Big Night

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dream of a Rarebit Fiend

Dream of a Rarebit Fiend

1906
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The '?' Motorist

The '?' Motorist

1906
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Two Clowns

Two Clowns

1906
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1897
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lonesome Ghosts

Lonesome Ghosts

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carving Magic

Carving Magic

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Boat Builders

Boat Builders

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Noelle

Noelle

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry