Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Drive-Away Dolls

Drive-Away Dolls

2024
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hang 'em High

Hang 'em High

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Twister

Twister

1996
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
25
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★
Edit this entry  
24
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
24
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Winged Migration

Winged Migration

2001
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
23
Alligator

Alligator

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
How to Blow Up a Pipeline

How to Blow Up a Pipeline

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★
Read other review Edit this entry  
19
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Madame Web

Madame Web

2024
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
John Carter

John Carter

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Freeway

Freeway

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pecos Pest

Pecos Pest

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Perfect Sense

Perfect Sense

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Phantom Ship

The Phantom Ship

1936
×
★★★
Edit this entry  
10
Shock Waves

Shock Waves

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Escape from Alcatraz

Escape from Alcatraz

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
06
The Mothman Prophecies

The Mothman Prophecies

2002
×
Read the review Edit this entry  
06
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ernest & Celestine: A Trip to Gibberitia

Ernest & Celestine: A Trip to Gibberitia

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Big Year

The Big Year

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Starman

Starman

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Snails

The Snails

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bimbo's Initiation

Bimbo's Initiation

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dicks: The Musical

Dicks: The Musical

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Argylle

Argylle

2024
×
Read the review Edit this entry  
02
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Amanda

Amanda

2022
×
★★★
Edit this entry  
31
Society of the Snow

Society of the Snow

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Plastic Bag

Plastic Bag

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
27
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
27
Vim, Vigor and Vitaliky

Vim, Vigor and Vitaliky

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry