Sort by

I.V. has logged 351 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The New World

The New World

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Nowhere to Hide

Nowhere to Hide

1999
×
Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Lifeline

Lifeline

1997
×
★★★
Edit this entry  
27
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Men Who Sleep in Trucks

Men Who Sleep in Trucks

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
French Connection II

French Connection II

1975
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Sunset

Sunset

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Sweet Virginia

Sweet Virginia

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
Year of the Gun

Year of the Gun

1991
×
★★
Edit this entry  
22
Hester Street

Hester Street

1975
×
★★★
Edit this entry  
21
Paratroop Command

Paratroop Command

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Edit this entry  
20
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
Cats

Cats

2019
×
★½
Edit this entry  
16
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Sword of Sherwood Forest

Sword of Sherwood Forest

1960
×
★★
Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Edit this entry  
09
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★
Edit this entry  
08
Little Women

Little Women

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Black Mother

Black Mother

2018
×
Edit this entry  
07
Waves

Waves

2019
×
Edit this entry  
06
Our Time

Our Time

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
1917

1917

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Bad Company

Bad Company

1972
×
★★★
Edit this entry  
28
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Replicas

Replicas

2018
×
★½
Edit this entry  
24
The Lion King

The Lion King

2019
×
★½
Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Crawl

Crawl

2019
×
Edit this entry  
13
The King

The King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Luce

Luce

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
We Can't Live Without Cosmos

We Can't Live Without Cosmos

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
He Can’t Live Without Cosmos

He Can’t Live Without Cosmos

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
The Hottest August

The Hottest August

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Edit this entry