Sort by

Paula has logged 187 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Judy

Judy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
When I Get Home

When I Get Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hungry Hearts

Hungry Hearts

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Booksmart

Booksmart

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Vantage Point

Vantage Point

2008
×
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★½
Edit this entry  
23
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
20
Coco

Coco

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
When Harry Met Sally 2 with Billy Crystal and Helen Mirren

When Harry Met Sally 2 with Billy Crystal and Helen Mirren

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Beware the Slenderman

Beware the Slenderman

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Paradise Hills

Paradise Hills

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tammy

Tammy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wounds

Wounds

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fractured

Fractured

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lucid Dream

Lucid Dream

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry