Sort by

Vinny has logged 384 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
This Place Rules

This Place Rules

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
Read the review Edit this entry  
23
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spirit: Stallion of the Cimarron

Spirit: Stallion of the Cimarron

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Whale

The Whale

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Adam

Black Adam

2022
×
Read the review Edit this entry  
14
Munich

Munich

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
White Noise

White Noise

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Smile

Smile

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Free Birds

Free Birds

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Hook

Hook

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry