Sort by

Vineet has logged 38 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rush

Rush

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Darkness, Light, Darkness

Darkness, Light, Darkness

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Life in Our Times

A Life in Our Times

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pecan Pie

Pecan Pie

2004
×
Edit this entry  
20
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Be Kind Rewind

Be Kind Rewind

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alice

Alice

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
From Morn to Midnight

From Morn to Midnight

1920
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Darkened Room

Darkened Room

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sailing with Bushnell Keeler

Sailing with Bushnell Keeler

1967
×
Read the review Edit this entry  
04
Absurd Encounter with Fear

Absurd Encounter with Fear

1967
×
Read the review Edit this entry  
04
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
Read the review Edit this entry  
03
The Starfish

The Starfish

1928
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Alien: Covenant - Prologue: Meet Walter

Alien: Covenant - Prologue: Meet Walter

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read other review Edit this entry  
03
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
An Actor's Revenge

An Actor's Revenge

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Waxworks

Waxworks

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry