Matty has logged 182 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Secondhand Lions

Secondhand Lions

2003
×
Edit this entry  
27
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Crawl

Crawl

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Arctic

Arctic

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
In Order of Disappearance

In Order of Disappearance

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
9

9

2009
×
★★★
Edit this entry  
11
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Tale

The Tale

2018
×
Edit this entry  
06
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Possum

Possum

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Apostle

Apostle

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Apostle

Apostle

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Eli

Eli

2019
×
Edit this entry  
27
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Macabre

Macabre

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Chernobyl Diaries

Chernobyl Diaries

2012
×
Edit this entry  
18
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★★
Edit this entry  
14
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★½
Edit this entry  
11
Halloweentown High

Halloweentown High

2004
×
Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Tom Segura: Disgraceful

Tom Segura: Disgraceful

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Halloweentown II: Kalabar's Revenge

Halloweentown II: Kalabar's Revenge

2001
×
Edit this entry  
06
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
Edit this entry  
05
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
Snatch

Snatch

2000
×
★★★
Edit this entry