Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Watcher

Watcher

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Creator

The Creator

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Earwig and the Witch

Earwig and the Witch

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Demolition

Demolition

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Remember Me

Remember Me

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Raising Hell: Filming the Exorcist

Raising Hell: Filming the Exorcist

2010
×
Read the review Edit this entry  
13
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stronger

Stronger

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Signs

Signs

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Possession

Possession

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Employee of the Month

Employee of the Month

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Magic

Magic

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Christine

Christine

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hospital

The Hospital

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bone

Bone

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Q

Q

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blue Beetle

Blue Beetle

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Meg 2: The Trench

Meg 2: The Trench

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Rituals

Rituals

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry