• Cinderella

    ★★★★

  • Firesign Theatre Presents 'Hot Shorts'

    ★★★

  • Micki & Maude

    ★★★

  • Birdy

    ★★★

  • Dune

    ★★★

  • Give My Regards to Broad Street

    ★★★★

  • No Small Affair

    ★★★

  • The Little Drummer Girl

    ★★★★

  • Crimes of Passion

    ★★★★

  • Comfort and Joy

    ★★★

  • Country

    ★★★★

  • Irreconcilable Differences

    ★★★★

  • The Bay Boy

    ★★★★

  • C.H.U.D.

    ★★

  • Bolero

  • Choose Me

    ★★★★

  • Cal

    ★★★

  • Dreamscape

    ★★★

  • The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

    ★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★

  • Cloak & Dagger

    ★★★

  • The Philadelphia Experiment

  • Purple Rain

    ★★

  • Meatballs Part II

    ★★

  • Cheech & Chong's The Corsican Brothers

  • Best Defense

  • The Last Starfighter

    ★★★

  • Cannonball Run II

  • Bachelor Party

    ★★

  • Hard to Hold

    ★★★

  • The Muppets Take Manhattan

    ★★★

  • The Karate Kid

    ★★★★

  • Draw!

    ★★★

  • Moscow on the Hudson

    ★★

  • Once Upon a Time in America

    ★★★★

  • Making the Grade

  • Pinocchio

    ★★★

  • The Natural

    ★★★★

  • Firestarter

    ★★

  • Hardbodies

    ★★

  • The Buddy System

    ★★★

  • The Bounty

    ★★★

  • Champions

    ★★★

  • Flashpoint

    ★★★

  • Angel

    ★★★

  • The Princess and the Pea

    ★★★

  • It's Flashbeagle, Charlie Brown

    ★★★

  • Iceman

    ★★★

  • After the Rehearsal

    ★★★

  • The NeverEnding Story

    ★★★★

  • Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes

    ★★

  • The Ice Pirates

    ★★

  • The Evil That Men Do

    ★★★

  • The Hotel New Hampshire

    ★★

  • Children of the Corn

    ★★★

  • Against All Odds

    ★★

  • Lassiter

    ★★★★

  • Footloose

    ★★★

  • Crackers

    ★★★

  • Blame It on Rio

    ★★

  • Gwendoline

    ★★

  • The Lonely Guy

    ★★

  • Broadway Danny Rose

    ★★★★

  • Hot Dog... The Movie

    ★★

  • Goldilocks and the Three Bears

    ★★★

  • Max Maven's Mindgames

    ★★★

  • Driller

  • The Man Who Loved Women

    ★★

  • The Keep

    ★★★

  • D.C. Cab

    ★★★

  • Gorky Park

    ★★★

  • Christine

    ★★★