Sort by

videobath has logged 85 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★½
Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
26
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Toy Tinkers

Toy Tinkers

1949
×
★★★½
Edit this entry  
26
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★★
Edit this entry  
26
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Edit this entry  
25
Peace on Earth

Peace on Earth

1939
×
★½
Edit this entry  
25
How the 'Dook Stole Christmas

How the 'Dook Stole Christmas

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Cosmic Christmas

A Cosmic Christmas

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Night Before Christmas

The Night Before Christmas

1941
×
★★★★
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mickey's Good Deed

Mickey's Good Deed

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★½
Edit this entry  
17
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ernest Saves Christmas

Ernest Saves Christmas

1988
×
★★★½
Edit this entry  
16
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Carol

Carol

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Claymation Christmas Celebration

Claymation Christmas Celebration

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Lolita

Lolita

1962
×
Read the review Edit this entry  
11
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Go

Go

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Society

Society

1989
×
Read the review Edit this entry  
09
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Worst Witch

The Worst Witch

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★
Edit this entry  
31
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Arachnophobia

Arachnophobia

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Them!

Them!

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry